Samtec Inc. MTSW-104-24-T-D-180
Part No.:
MTSW-104-24-T-D-180
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-24-T-D-180 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.180" (4.57mm)
Contact Length - Post:
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A