Samtec Inc. MTSW-104-23-G-S-290
Part No.:
MTSW-104-23-G-S-290
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-23-G-S-290 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:
0.055" (1.40mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A