Samtec Inc. MTSW-104-22-T-D-405
Part No.:
MTSW-104-22-T-D-405
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-22-T-D-405 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, MTSW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Cuttable
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.405" (10.29mm)
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Polyester, Glass Filled
Features:
Current Rating (Amps):
3A