Samtec Inc. MTSW-104-22-T-D-263
Part No.:
MTSW-104-22-T-D-263
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-22-T-D-263 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.263" (6.68mm)
Contact Length - Post:
0.267" (6.78mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A