Samtec Inc. MTSW-104-13-L-S-980
Part No.:
MTSW-104-13-L-S-980
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-13-L-S-980 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.980" (24.90mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A