Samtec Inc. MTSW-104-13-L-S-1010
Part No.:
MTSW-104-13-L-S-1010
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-13-L-S-1010 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
1.010" (25.65mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A