Samtec Inc. MTSW-104-11-G-S-725
Part No.:
MTSW-104-11-G-S-725
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-11-G-S-725 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.725" (18.42mm)
Contact Length - Post:
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A