Samtec Inc. MTSW-104-11-G-S-625
Part No.:
MTSW-104-11-G-S-625
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-11-G-S-625 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.625" (15.88mm)
Contact Length - Post:
0.205" (5.21mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A