Samtec Inc. MTSW-104-10-T-D-580
Part No.:
MTSW-104-10-T-D-580
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-10-T-D-580 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.580" (14.73mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A