Samtec Inc. MTSW-104-10-G-S-615
Part No.:
MTSW-104-10-G-S-615
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-10-G-S-615 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.615" (15.62mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A