Samtec Inc. MTSW-104-10-G-S-256
Part No.:
MTSW-104-10-G-S-256
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-10-G-S-256 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.256" (6.50mm)
Contact Length - Post:
0.474" (12.04mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A