Samtec Inc. MTSW-104-10-G-S-100
Part No.:
MTSW-104-10-G-S-100
Description:
CONN HDR .100" 4POS
Shipping
MTSW-104-10-G-S-100 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:
0.630" (16.00mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A