Samtec Inc. MTSW-104-09-T-D-350
Part No.:
MTSW-104-09-T-D-350
Description:
CONN HDR .100" 8POS
Shipping
MTSW-104-09-T-D-350 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post:
0.280" (7.11mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A