Samtec Inc. MTSW-104-09-L-S-330-RE
Part No.:
MTSW-104-09-L-S-330-RE
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Shipping
MTSW-104-09-L-S-330-RE Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.119" (3.02mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A