Samtec Inc. MTSW-104-09-L-S-200-LL
Part No.:
MTSW-104-09-L-S-200-LL
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-09-L-S-200-LL Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post:
0.430" (10.92mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A