Samtec Inc. MTSW-104-09-G-S-535
Part No.:
MTSW-104-09-G-S-535
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-09-G-S-535 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.535" (13.59mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A