Samtec Inc. MTSW-104-09-G-S-375
Part No.:
MTSW-104-09-G-S-375
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-09-G-S-375 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.375" (9.53mm)
Contact Length - Post:
0.255" (6.48mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A