Samtec Inc. MTSW-104-09-G-S-275
Part No.:
MTSW-104-09-G-S-275
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-09-G-S-275 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.275" (6.99mm)
Contact Length - Post:
0.355" (9.02mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A