Samtec Inc. MTSW-104-08-T-D-360
Part No.:
MTSW-104-08-T-D-360
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Shipping
MTSW-104-08-T-D-360 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.360" (9.14mm)
Contact Length - Post:
0.070" (1.78mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A