Samtec Inc. MTSW-104-07-T-D-197
Part No.:
MTSW-104-07-T-D-197
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-07-T-D-197 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post:
0.133" (3.38mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A