Samtec Inc. MTSW-104-07-T-D-095-RA
Part No.:
MTSW-104-07-T-D-095-RA
Description:
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-07-T-D-095-RA Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.095" (2.41mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.219" (5.56mm)
Current Rating (Amps):
3A