Samtec Inc. MTSW-104-07-S-S-160
Part No.:
MTSW-104-07-S-S-160
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-07-S-S-160 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.160" (4.06mm)
Contact Length - Post:
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A