Samtec Inc. MTSW-104-07-S-S-133
Part No.:
MTSW-104-07-S-S-133
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-07-S-S-133 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.133" (3.38mm)
Contact Length - Post:
0.197" (5.00mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A