Samtec Inc. MTSW-104-07-G-S-130-RA
Part No.:
MTSW-104-07-G-S-130-RA
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-07-G-S-130-RA Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.119" (3.02mm)
Current Rating (Amps):
3A