Samtec Inc. MTSW-104-06-G-S-138
Part No.:
MTSW-104-06-G-S-138
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-104-06-G-S-138 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.138" (3.50mm)
Contact Length - Post:
0.062" (1.57mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A