Samtec Inc. MTSW-103-24-S-S-266
Part No.:
MTSW-103-24-S-S-266
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-24-S-S-266 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.266" (6.75mm)
Contact Length - Post:
0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A