Samtec Inc. MTSW-103-24-L-D-225
Part No.:
MTSW-103-24-L-D-225
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-24-L-D-225 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A