Samtec Inc. MTSW-103-23-S-S-225
Part No.:
MTSW-103-23-S-S-225
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-23-S-S-225 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A