Samtec Inc. MTSW-103-23-G-S-220-LL
Part No.:
MTSW-103-23-G-S-220-LL
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-23-G-S-220-LL Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.220" (5.59mm)
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A