Samtec Inc. MTSW-103-13-T-D-845
Part No.:
MTSW-103-13-T-D-845
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-13-T-D-845 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.845" (21.46mm)
Contact Length - Post:
0.285" (7.24mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A