Samtec Inc. MTSW-103-13-G-S-740
Part No.:
MTSW-103-13-G-S-740
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-13-G-S-740 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.740" (18.80mm)
Contact Length - Post:
0.390" (9.91mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A