Samtec Inc. MTSW-103-13-G-S-570
Part No.:
MTSW-103-13-G-S-570
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-13-G-S-570 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.570" (14.47mm)
Contact Length - Post:
0.560" (14.22mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A