Samtec Inc. MTSW-103-12-S-S-640
Part No.:
MTSW-103-12-S-S-640
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-12-S-S-640 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.640" (16.26mm)
Contact Length - Post:
0.290" (7.37mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A