Samtec Inc. MTSW-103-10-G-S-575
Part No.:
MTSW-103-10-G-S-575
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-10-G-S-575 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.575" (14.61mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A