Samtec Inc. MTSW-103-09-T-D-530-LL
Part No.:
MTSW-103-09-T-D-530-LL
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-09-T-D-530-LL Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.530" (13.46mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A