Samtec Inc. MTSW-103-09-S-S-505
Part No.:
MTSW-103-09-S-S-505
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-09-S-S-505 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.505" (12.83mm)
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A