Samtec Inc. MTSW-103-09-S-S-400
Part No.:
MTSW-103-09-S-S-400
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-09-S-S-400 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post:
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A