Samtec Inc. MTSW-103-08-L-D-310
Part No.:
MTSW-103-08-L-D-310
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-08-L-D-310 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.310" (7.87mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A