Samtec Inc. MTSW-103-08-L-D-306
Part No.:
MTSW-103-08-L-D-306
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-08-L-D-306 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.306" (7.77mm)
Contact Length - Post:
0.124" (3.15mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A