Samtec Inc. MTSW-103-07-S-S-180-LL
Part No.:
MTSW-103-07-S-S-180-LL
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-07-S-S-180-LL Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.180" (4.57mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A