Samtec Inc. MTSW-103-07-L-D-330
Part No.:
MTSW-103-07-L-D-330
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-07-L-D-330 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A