Samtec Inc. MTSW-103-07-L-D-220
Part No.:
MTSW-103-07-L-D-220
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-103-07-L-D-220 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.220" (5.59mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A