Samtec Inc. MTSW-102-24-G-D-279
Part No.:
MTSW-102-24-G-D-279
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-24-G-D-279 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.279" (7.09mm)
Contact Length - Post:
0.101" (2.57mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A