Samtec Inc. MTSW-102-24-G-D-200
Part No.:
MTSW-102-24-G-D-200
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-24-G-D-200 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post:
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A