Samtec Inc. MTSW-102-22-G-D-077
Part No.:
MTSW-102-22-G-D-077
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-22-G-D-077 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.077" (1.96mm)
Contact Length - Post:
0.453" (11.51mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A