Samtec Inc. MTSW-102-12-L-D-840
Part No.:
MTSW-102-12-L-D-840
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-12-L-D-840 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.840" (21.34mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A