Samtec Inc. MTSW-102-11-T-T-737
Part No.:
MTSW-102-11-T-T-737
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-11-T-T-737 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.737" (18.72mm)
Contact Length - Post:
0.093" (2.35mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A