Samtec Inc. MTSW-102-11-L-D-728
Part No.:
MTSW-102-11-L-D-728
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-11-L-D-728 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.728" (18.49mm)
Contact Length - Post:
0.102" (2.60mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A