Samtec Inc. MTSW-102-11-G-D-655
Part No.:
MTSW-102-11-G-D-655
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-11-G-D-655 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.655" (16.64mm)
Contact Length - Post:
0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A