Samtec Inc. MTSW-102-10-G-D-624
Part No.:
MTSW-102-10-G-D-624
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Shipping
MTSW-102-10-G-D-624 Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.624" (15.85mm)
Contact Length - Post:
0.106" (2.69mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A